Category Archives: Aktualności

Dlaczego różaniec

parafia-św-jerzy-oltarz-rozaniec

Było to jeszcze na pieszej pielgrzymce warmińskiej do Częstochowy. Będąc klerykiem, pełnym apostolskiego zapału, prowadziłem apologetyczne dysputy z młodym studentem, który twierdził, że nie wierzy. Nasz przewodnik grupy odkrył, że te dysputy prowadziliśmy na końcu grupy zawsze gdy był różaniec. Pewnego razu podszedł do nas. Miał ze sobą dwa różańce i rzucił w naszym kierunku: „Modlić się a nie dyskutować!”.

Katechezy zwiastowania

tumblr_m8t2bsyOD31qkynm4

W przyszłą niedzielę na każdej Mszy Świętej będziemy gościli katechistów Drogi Neokatechumenalnej, którzy będą głosili świadectwa w związku z rozpoczynającymi się w naszej parafii katechezami przeznaczonymi dla młodzieży i dorosłych. Katechezy te odbywać się będą w każdy poniedziałek i środę o godz. 19.00 począwszy od 30.09 w naszym kościele.

O skracaniu pogrzebu

48499943

Pogrzeb człowieka wierzącego w Chrystusa przewiduje trzy stacje ceremonii liturgicznej. Pierwsza odbywa się  w domu zmarłego lub w kaplicy grzebalnej. Chcemy wrócić do tej tradycji z propozycją, by w przeddzień pogrzebu, rodzina i znajomi gromadzili się w kościele o godz. 17.30 na wspólnym różańcu za zmarłego.

Muchas gracias y muchos saludos de Pamplona,

Pampeluna, 03.08.2018 1

Przez okres wakacji był z nami obecny ks. Jarosław Łukaszewski, który jest studentem II roku prawa kanonicznego w Pampelunie. Ksiądz Jarosław został przydzielony przez biskupa Jacka Jezierskiego do pomocy duszpasterskiej jako rezydent w parafii św. Jerzego i będzie nam pomagał w okresie świątecznym i wakacyjnym. Co dobre szybko się kończy i ksiądz Jarosław musiał już wracać do Hiszpanii. Przed wyjazdem udało się z nim przeprowadzić krótki wywiad.

Matka Boża w książeczce

20190815_065726

W naszej parafii na zakończenie każdej Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia NMP odbyło się błogosławieństwo ziół, kwiatów i owoców. Z tej okazji była też przygotowana mała niespodzianka. Każdy wychodząc z kościoła otrzymał poświęcony kwiatek, który miał zasuszyć w Piśmie Świętym, brewiarzu czy też modlitewniku. Kwiaty, które ozdabiają wizerunki czy figury Matki Bożej nie stanowią wyłącznie dekoracji, ale są symbolem Maryi będącej „lilią dolin” i „kwiatem pól” oraz Jej licznych cnót.

Zmiany personalne w parafii

jacek

Dekretem ks. bp. Jacka Jezierskiego, Biskupa Elbląskiego, ksiądz mgr ppor. Jacek Białek, z dniem 1 lipca 2019 roku, został przeniesiony do parafii Miłosierdzia Bożego w Malborku. W czwartek, 27 czerwca, o godz. 18:00 ks. Jacek odprawił uroczystą Mszę św. podczas której podziękowaliśmy Panu Bogu za pracę duszpasterską w naszej parafii przez minione trzy lata.

Na trasie pielgrzymowania

DSC_0293

Jakiś czas temu nasza parafia św. Jerzego zorganizowała dwudniową pielgrzymkę. Głównym celem pielgrzymki było bardzo ważne miejsce jakim jest Kalwaria Wejherowska (jedna z najstarszych kalwarii w Polsce).

Nasza złota medalistka

dps

Podopieczna Domu Pomocy Społecznej, Katarzyna Janicka była jedną  z reprezentantek Polski na Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Kasia pod opieką Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi jest od 1 czerwca 2007 roku. Ma 23 lata. W dniach od 14 do 21 marca br w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) odbywały się Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które stanowią jedno z najważniejszych na świecie zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Katarzyna Janicka wywalczyła złoty medal w badmintonie.

Diakon Damian Sikorski na praktyce – wywiad

22685177_1468316896556593_1285068250_n

W Wyższym Seminarium Duchownym jest ksiądz Diakon już prawie 6 lat. Jak rozpoczęła się droga do kapłaństwa?

Zacznę od tego, że każde powołanie jest inne. Mając zaledwie 6 lat zostałem ministrantem. Do kościoła nie miałem daleko, więc chodziłem służyć do Mszy św. bardzo często. Przez to moje życie było bardzo związane z Kościołem. Później zostałem lektorem, jednak służbę przy ołtarzu traktowałem jako dodatek do normalnego, młodzieżowego życia. Moje pierwsze myśli o powołaniu i pójściu do seminarium pojawiły się w szkole średniej.

Biegający post

bieg

Zapraszamy na sobotnie bieganie: wielkopostny bieg i zdrowie. Będzie ks. Proboszcz, może i ks. Jacek. Trasa to około 7 km. Park Dolinka, ul. Parkowa, Szymanowskiego, Kościuszki i Bema. Zbiórka przed kościółkiem św. Jerzego w każdą sobotę wielkiego Postu o godz. 8.00.