Category Archives: Aktualności

Poświęcenie medalików

90716252_643646276459468_5655692173224443904_n

W tym tygodniu w naszej parafii poświęcenie medalików dzieci I Komunijnych. Niech one strzegą nasze rodziny i przypominają o modlitwie, szczególnie o ustanie pandemii.  Oby zdopingował o to nas do dobrego przygotowania się do I Komunii Świętej. Zapraszamy w małych grupach przez cały tydzień (szczegóły w ogłoszenia i na naszej grupie facebook). Kochani Rodzice i Dzieci – pozdrawiamy z całego serca i zapewniamy o modlitwie.

Adwentowy witraż

ZIMNE-OGNIE-sztuczne-ognie-FAJERWERKI-5-SZT-40CM-Waga-z-opakowaniem-0-1-kg

Wędrując lub jadąc samochodem Groblą Świętego Jerzego aż się prosi by na balkonie kościoła Miłosierdzia Bożego, nad napisem Jezu ufam Tobie, pojawił się jakiś świąteczny akcent. Na początku myśleliśmy o choince. No ale adwent jeszcze. Potem o czterometrowej gwieździe betlejemskiej. No ale to takie oklepane. I eureka. Przecież balkon zwieńcza piękny witraż maryjny. Niepokalana Matka Miłosierdzia depcze węża. Jakże cudowne i sugestywne. Wystarczy tylko od wewnątrz podświetlić i niech świeci I wieczorem i w nocy.

Sala po remoncie

_28B7317a

Początek września. Pandemia przycichła. Duszpasterstwo wraca powoli do normalności. Są zaległe komunie, bierzmowanie, odwiedziny chorych, oaza, odnowa w Duchu Świętym, rycerstwo, nowe grupy młodzieży, schola dziecięca, dwie grupy AA. Remont kolejnej salki z zapleczem i łazienką? No trzeba zrobić. Nowa podłoga, boazeria, elektryka. No i jest. Tyle tylko, że pusta. Oby jak najkrócej!

Sześćdziesiąt trzy osoby

baptism-1068x712

Ostatnie obostrzenia pandemiczne korona wirusa powoduję, że w naszej świątyni mogą przebywać 63 osoby. Po obrysie nasz kościół liczy 950,4 metrów kwadratowych. Odejmując zakrystie i pomieszczenia gospodarcze jest tego mniej, ale dodać trzeba prawie 100 metrów chóru. Opisujemy to, by być w zgodzie z wytycznymi przepisów.

Ze zniczem w kościele

zczerwonymsercem

Skoro nie można na cmentarzu, trzeba w kościele. Procesja za zmarłych w tym roku odprawiona będzie wewnątrz naszej świątyni. Będą cztery stacje z modlitwą za zmarłych: za poległych w obronie ojczyzny; za ofiary wojen, kataklizmów i korona wirusa; za zmarłych księży i siostry zakonne; za zmarłych naszych parafian (od ostatnich zaduszek odeszło ich 115 osób); za zmarłych z naszych rodzin, krewnych, dobrodziejów i znajomych.

Wskazania Biskupa Elbląskiego

otoczenie mb

WSKAZANIA DUSZPASTERSKIE BISKUPA ELBLĄSKIEGO – aktualizacja

 

WSKAZANIA BISKUPA ELBLĄSKIEGO [24 X 2020]

  1. Od 24 października br. nasze parafie znajdują się w tzw. strefie czerwonej, co wymusza ograniczenie liczby uczestników nabożeństw [1 osoba na 7 m²].
  2. W sytuacji zaostrzenia wymagań sanitarnych niemożliwe stały się spotkania grup, wspólnot i kręgów działających przy parafiach.
  3. W uroczystość Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym, a także w pozostałe dni listopada, nie organizujemy Mszy i procesji na cmentarzach. Zachęcamy, aby modlitwę przy grobach bliskich nam zmarłych rozłożyć w czasie, już w najbliższym tygodniu i aż do końca listopada. Chodzi o to, by uniknąć przebywania w tłumie osób na cmentarzu, o co apeluje również Policja.
  4. Stolica Apostolska rozszerzyła czas zyskiwania odpustów dla zmarłych na cały listopad.

Dzieje się

DSC_5405

Dzieje się, oczywiście w naszej parafii. W czwartek było bierzmowanie. 59 młodych parafian weszło w wiek dojrzałości chrześcijańskiej. Byli świadkowie, rodzina i zaproszeni goście. Był ks. Biskup i księża z dekanatu. W niedzielę rozpoczęliśmy ostatni rok przygotowań do I Komunii Świętej. Odbędzie się ona – jeżeli Bóg da – 22 maja 2021 roku. Dzieci będzie ok. setka. Razem z dziećmi z ul. Polnej. W tę sobotę aż w 4 turach przystąpią do Komunii Świętej dzieci, które miały Ją przyjąć w maju. Chodzi o względy bezpieczeństwa. Miejmy nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Być może, już w tym dniu – w najbliższą sobotę – czeka nas niespodzianka. Zobaczyć ją będzie można w kościele.

Kwiatowa droga do nieba

margaretka

W wigilię uroczystości Wniebowzięcia NMP w naszym kościele pojawiła się kwiatowa droga do nieba. Skoro Maryja została wniebowzięta, a – według starej legendy – na Jej grobie wiecznie kwitną kwiaty, stworzyliśmy 8 metrową drogę od ziemi do dachu kościoła. A konkretnie? 528 goździków, kilkanaście metrów bluszczu, bukszpan i trochę innych kwiatów. Około 30 osób zaangażowanych w dekorację i zawieszenia całości. Do tego cały ołtarz w kwiatach, jak to robi neokatechumenat. Bóg zapłać wszystkim i obyśmy wszyscy kiedyś spotkali się w niebie.

2735

images

Dwa tysiące siedemset trzydzieści pięć złotych zebraliśmy na pomoc Libańczykom z Bejrutu. Ofiary zbierała nasza parafialna Caritas, a my po raz kolejny okazaliśmy wielkoduszność naszych serc. Warto przypomnieć, że 36% mieszkańców Libanu to chrześcijanie.

Balaski w kościele

margaretka

Po co balaski? Bo są integralną częścią kościoła. Bo oddzielają prezbiterium od reszty świątyni. Bo podkreślają świętość miejsca, gdzie jest tabernakulum. Bo uławiają przyjmowanie Komunii Świętej w powadze i skupieniu. Na klęcząco, tak jak uczy Kościół. Nie żeby na stojąco było źle, ale na klęcząco jest z szacunkiem i czcią. Pewnie przy dużych zgromadzeniach liturgicznych bez problemu będziemy udzielać Komunii Świętej procesyjnie, na stojąco. To samo dotyczy ludzi starszych, czy schorowanych, którym trudno uklęknąć.

Nowe balaski są delikatne i nie przytłaczają lekkiej, nowoczesnej bryły naszego kościoła. Wpisują się w jego strukturę. Nie burzą harmonii. Za tydzień będą w prezbiterium odnowione krzesła i miejsce przewodniczenia. Całość będzie w jednym kolorze, tym samym co balaski.