Category Archives: Aktualności

Nowe życie konfesjonałów

-4267155949083818919

Już w przyszłym tygodniu będziemy montować kolejny, zamykany konfesjonał w naszym kościele. Dwa poprzednie, solidne, dębowe pojechały do Dąbrówki Malborskiej, do tamtejszej parafii. Proboszcz ks. Marcin Szczęsny przyjechał wraz z parafianami i ciężarówką, i przetransportowali je do siebie. Już służą i dobrze się sprawują.

Koncert Cecyliański

IMG_20211113_085548

Mamy zespół muzyczny. Nazywa się Agape. Ma wyremontowaną siedzibę w domu parafialnym. Teraz także pierwsze nagrania i sowią stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Agape-Zesp%C3%B3%C5%82-Muzyczny-101765542322428/?ti=as. Są także na YouTube: https://youtube.com/channel/UC11AIrU6audRpeXUbNMqBjA.W przyszłą niedzielę, na św. Cecylię, po Mszy o godz. 17.00 widzimy się na małym koncercie. Zapraszamy!

Ruszamy z drugim konfesjonałem

telefon 1242

Powinien być gotowy na rekolekcje adwentowe. Myślę, że z tym pierwszym są funkcjonalne i dobrze się wpisują w strukturę naszego kościoła. Do odbioru są dwa stare konfesjonały. Mogłyby służyć w jakimś innym kościele. Czekamy na zgłoszenia.

Trzymają się…Ducha Świętego

IMG_20211026_075551
25 lat działa w naszej parafii Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Hosanna. Założył ją w 1996 r. ks. Grzegorz Wąsowski. Aktualnie duszpasterzem Hosanny – 14. z kolei- jest  ks. Damian Sikorski. Na przestrzeni ćwierćwiecza istnienia Hosanny  „przeszło” przez Wspólnotę ok 100 osób. Teraz modli się i posługuje kilkanaście, w tym są też osoby wiernie trwające  w Hosannie od jej założenia. Srebrny Jubileusz skłania do wspomnień, jednak Wspólnota mówi, że nimi nie żyje, bo ” kto przykłada rękę do pługa”… wstecz nie powinien się oglądać. Zaprasza wszystkich, którzy chcą się poddać prowadzeniu Ducha Świętego i wspólnie modlić – w każdy wtorek. Ufnie patrzy w przyszłość, bo przecież… Ducha Świętego trzyma się już  25 lat.

Różańcowa przypominajka

unnamed

W latach 80-tych minionego wieku w parafii św. Jerzego było odnotowanych 525 nazwisk członków Żywego Różańca. Dzielili się oni na 8 Grup Rycerskich, a każda z nich liczyła po 5 Róż Różańcowych. W parafii Żywy Różaniec nazywała się Gwardią Jezusa i Maryi. Róże odmawiały też Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Nad całością czuwał gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowski. Niektóre róże były z innych parafii czy nawet miejscowości. Inne miały charakter zadaniowy, np. troszczyć się o ludzi malujących inklinacje do Świadków Jehowy. Sam generał należał do Róży nr 4.

Nowy baner

IMG_20210923_141100

Tym razem baner zadaniowy. Nie żeby szokować. Zaskoczyć jakimś zdjęciem lub tekstem. Tym razem trzeba przystanąć, przeczytać, pomyśleć. Na zasadzie zadaniowej mapy myśli. Skoro Bóg nam przebacza, to i my mamy przebaczać. Bardziej innym czy sobie? Na co najbardziej zwrócić uwagę? Nie napinać się? Nie rozdrażniać? Uśmiechnąć się? Zachęcamy do inspirujących refleksji!

Beatyfikacja

IMG_20210912_075554

Przed ołtarzem biało-czerwone kwiaty. Bo Polska ma czym się szczycić. Takie osoby jak Jan Paweł II, siostra Faustyna, dziś Matka Róża Czacka czy kard. Stefan Wyszyński – świadczą o nas. O naszym Kościele! Jest z czego być dumnym! W duchu wdzięczności, na dziękczynienie, na każdej Mszy św. śpiewamy dziś uroczysty Magnificat. Wychodząc z kościoła dostajemy obrazki z modlitwą. Bogu niech będą dzięki.

Witamy na pokładzie

IMG_0545

Już od miesiąca pracuje w naszej parafii ks. Piotr Wolnikowski. Witamy go bardzo serdecznie i zapewniamy o modlitwie. Ks. Piotr pracował już w Kwidzynie, Morągu i Elblągu. Liczymy, że w naszej parafii zagości trochę dłużej. Ciekawostką jest, ze swoją pracę magisterską pisał u ks. Rektora Stefana Ewertowskiego.

Nowe konfesjonały

IMG_20210904_092853

Powstaje pierwszy, zamykany konfesjonał. W trakcie produkcji zmieniła się jego koncepcja. Chcemy uniknąć efektu dusznej szafy. Skoro mamy tyle miejsca w środku, trzeba to wykorzystać. Oczywiście kolor będzie ciemniejszy. Bóg zapłać pierwszym hojnym ofiarodawcom.

Pomoc po pożarze

IMG_20210823_073912

Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary po pożarze plebanii w Nowym Stawie. Zebraliśmy 1791 zł. Dziękujemy Paniom z Caritas naszej parafii za zorganizowanie zbiórki. Jeszcze w tym tygodniu przekażemy pieniądze potrzebującym:-)