Category Archives: Aktualności

Wielki Piątek

d1437802157

Przez cały Wielki Piątek (10.04.2020) kościół Miłosierdzia Bożego będzie otwarty. Zachęcamy do indywidualnej adoracji. Równocześnie w godz. od 9.00 do 17.00 będzie okazja do spowiedzi wielkanocnej. Zachowywać będziemy przepisy prawne dotyczące naszego wspólnego bezpieczeństwa, o których w tych dniach trzeba pamiętać. ZAPRASZAMY

Co z Niedzielą Palmową?

00027U0ZV9ME3A62-C116-F4

Msze Święte będą w porządku niedzielnym. A limity 5 osób w kościele? Muszą być zachowane. Kto ma pierwszeństwo? Nie wiemy. Na pewno nie będziemy zamykać świątyni. Przed i po zakończeniu Mszy będziemy udzielać komunii i błogosławić palmy, by rozładować ewentualna większą liczbę wiernych. Już dziś informujemy, że przez cały Wielki Piątek kościół Miłosierdzia Bożego będzie otwarty. Od g. 9.00  do g. 17.00 będzie też okazja do spowiedzi świętej.

Msza, która wciąż trwa!

DSC_3210

Fenomenem czasu w którym żyjemy jest brak bezpośredniego dostępu do Eucharystii Zapraszamy do oglądania filmiku o Mszy, która wciąż trwa. Zapraszamy do wysłuchania świadectw nagranych na komórce o najważniejszych Mszach Świętych przeżytych przez nas, które wciąż są obecne w naszym życiu, pamięci i wyobraźni. Premiera już wkrótce. Jeszcze przed Niedzielą Palmową. Także w Telewizji Elbląskiej.

Szyjemy dalej – szpitale potrzebują maseczek ochronnych

images

Jak już wcześniej wspominaliśmy ksiądz Damian Sikorski zmobilizował w naszej parafii 10 osób do szycia maseczek dla szpitali. Wszystko zaczęło się od wpisu na jednym z elbląskich portali internetowych, że dla personelu medycznego w szpitalach w naszym mieście brakuje maseczek ochronnych, które niwelują w pewnym stopniu ryzyko zarażenia się koronawirusem. Postanowiłem działać bo pandemia koronawirusa to wielka próba dla całego społeczeństwa. Skoro personel medyczny prosi o pomoc to nie można było zostać obojętnym. Podzwoniłem do kilku parafian oraz sióstr klarysek, którzy wyrazili chęć udziału w akcji – mówi ksiądz Damian. 31 marca (wtorek) zostało przekazane 220 maseczek bawełnianych do Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II, który został przekształcony w szpital zakaźny do walki z COVID-19.

Zasłonięty krzyż przed kościołem

rekolekcje_2013

Tradycyjnie w V Niedzielę Wielkiego Postu zasłaniamy krzyże w kościołach. Podkreślamy w ten sposób bliskość Wielkiego Piątku. Zasłonięty krzyż uwypukla ogrom cierpienia Zbawiciela. To dlatego odsłaniamy go w Wielki Piątek, adorujemy i klękamy przed nim. Skoro ograniczono nam ilość osób mogących być w kościele, to przed naszą świątynią zakryliśmy krzyż na chaczkarze. Postawiliśmy klęcznik i świeczki. Tu też można się modlić. Stanąć, nawet z daleka, popatrzeć na zasłonięty krzyż. Pomyśleć. Podziękować.

Co się dzieje w parafii

DSC_1928(1)

Ks. Damian zorganizował 10 osób do szycia maseczek ochronnych. Są wśród nich siostry klaryski i jeden mężczyzna. Pełną parą pracuje Dom Pomocy Społecznej sióstr franciszkanek. Internetowo spotkała się oaza. Telefonicznie łączymy się z chorymi z I Piątku Miesiąca, z Żywym Różańcem czy Grupą Szkaplerzną. Przygotowujemy Grób Pański, który w formie banneru będzie na zewnątrz kościoła. Przestrzegamy obostrzeń prawnych. Równocześnie spowiadamy na prośby wiernych, udzielamy komunii poza Mszą Świętą. Smutne są pogrzeby, bo tylko na cmentarzu albo z najbliższą rodziną w pustym kościele. Modlimy się. Dużo dyskutujemy. Pamiętamy o Was.

Podziękowania

165

Z całego serca dziękuję za dar naszych rekolekcji. Innych. Tak bardzo innych. Skoro czas, który przeżywamy jest inny, jakiś surrealistyczny, a przecież realny, także w zagrożeniu naszego życia i zdrowia – to i rekolekcje musiały być inne. Dziękuję za to, że tysiące, ba nawet dziesiątki tysięcy ludzi chciało być razem. Posłuchać, pomyśleć, pomodlić się. Bóg zapłać. Dziękuję Juliuszowi Markowi, właścicielowi TV Truso, elbląskim portalom społecznościowym, naszemu parafialnemu facebook z ks. Łukaszem na czele. „Celne uwagi i spostrzeżenia. Teraz tylko wprowadzić je w życie. Jaki trzeba mień tupet, aby unikając karcenia czuć się bezpiecznie”. To nie ja. To ktoś z nas, uczestników tych rekolekcji. Dziękuję pełen wzruszenia. AK

Życie duchowe parafii

90716252_643646276459468_5655692173224443904_n

Od początku wybuchu epidemii koronawirusa życie duchowe w naszej parafii nieco się zmieniło.., nie oznacza to jednak, że obumarło. Mimo iż zawieszone zostało działanie grup parafialnych i modlitewnych, to jednak wciąż szturmujemy Niebo naszą modlitwą!!! Wielu naszych parafian modli się w domu, niektórzy uczestniczą w codziennej Eucharystii, a jeszcze inni odwiedzają kościółek św. Jerzego, który jest otwarty cały dzień i w którym trwa dniem i nocą adoracja Najświętszego Sakramentu. Księża i siostry zakonne spotykają się każdego wieczoru o 20.30 w klasztorze na modlitwie różańcowej. Od kilku dni – z inicjatywy ks. Łukasza (to on „załatwił” relikwie) – siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji modlą się również przed relikwiami bł. Rafała Chylińskiego, franciszkanina, szczególnego patrona na czas epidemii.

Niedziela 15.03.2020

eucaristia-santissimo1

W związku z postanowieniem ks. Bpa Jacka Jezierskiego informujemy, że w naszym kościele nie odbędzie się jutro nabożeństwo Gorzkich Żali. Msze święte odbędą się w normalnym trybie jednak do kościoła zostanie wpuszczone jedynie pierwsze 50 osób pozostali będą uczestniczyli w Mszy Świętej przed kościołem.

Epidemia koronowirusa

789898_yMue_katedra210612_hp06_54
  1. Ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania na COVID 19 dzieci, osoby starsze i o obniżonej odporności nie powinny być obecne w większych skupiskach. Stąd prosimy wszystkie osoby z grupy podwyższonego ryzyka o pozostanie w domach do czasu opanowania sytuacji. Ponadto nieobecność na Eucharystii każdego katolika spowodowana troską o stan swojego zdrowia i chęcią zastosowania środków prewencyjnych – jest w pełni uzasadniona. Zachęcamy wówczas do obejrzenia transmisji Mszy św. w telewizji oraz wspólnej, rodzinnej modlitwy.