Monthly Archives: Styczeń 2013

Ś.P. Kard. Józef Glemp: ostatni z wielkich Prymasów

jozef_glemp_640x480

Prymas senior, kardynał Józef Glemp nie żyje. Zmarł w środę wieczorem w szpitalu w wieku 83 lat; chorował na nowotwór płuc. Wielokrotnie przyjeżdżał do Elbląga. Lubił to miasto – jak często powtarzał. Jego ciało zostanie pochowane w krypcie archikatedry św. Jana w Warszawie.

Powstanie Styczniowe: PAMIĘTAMY!

plakat-1501

Powstanie Styczniowe 1863 – 1864 to zbrojne wystąpienie przeciwko Rosji, największe polskie powstanie narodowe. Za jego początek przyjmuje się datę 22 stycznia 1863, tak więc obchodzimy w tym roku 150 rocznicę jego wybuchu.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

163982

W tym roku modlitwie o jedność (18-25.01) towarzyszy  hasło: „Czego Bóg od nas oczekuje?”. Chrześcijanie różnych wyznań spotykają na wspólnej modlitwie. Towarzyszą jej ekumeniczne dyskusje, konferencje naukowe, a także koncerty.

Chrzest Pański

chrzest_panski
Chrzest Pański, Chrzest Jezusa Chrystusa – w chrześcijaństwie święto zamykające okres Bożego Narodzenia. W Kościele rzymskokatolickim, jak i greckokatolickim, przypada w niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli).   

Kim byli „Mędrcy ze Wschodu”?

magi

Powiada się o nich rozmaicie – są nazywani królami, ale także magami. Ewangelia według św. Mateusza powiada, że przybyli do Betlejem „Mędrcy ze Wschodu”, żeby złożyć pokłon Dzieciątku Jezus, niosąc ze sobą dary: mirrę, kadzidło i złoto, jednak nie podaje ich liczby.