Ojczyznę wolną pobłogosław Panie…

001

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała wolność! Tego dnia podpisano z Niemcami porozumienie o zawieszeniu broni. Skończyła się I wojna światowa. W dzień  święta Odzyskania Niepodległości (11.XI.2014) zapraszamy na Mszę za Ojczyznę (g. 18.00).

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest na pamiątkę odrodzenia państwa polskiego po trzech rozbiorach. dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję na Rzeczypospolitej Obojga Narodów w latach 1772-1795. Cały kolejny wiek był dla Polaków czasem podtrzymywania pamięci o własnym kraju przez powstania zbrojne, pracę na emigracji i pielęgnowanie polskiej tradycji i kultury na utraconych ziemiach.

Wielkie zmagania o zachowanie polskiej tożsamości przyniosły efekt po I wojnie światowej, gdy państwa zaborcze najpierw znalazły się we wrogich obozach, a potem zostały dotknięte przez rewolucje i klęski wojenne. Jeszcze w 1917 r. w Paryżu powstał Komitet Narodowy Polski Romana Dmowskiego, uznany przez państwa zachodnie jako reprezentacja dyplomatyczna narodu polskiego. W październiku 1918 r., gdy klęska Niemiec i Austro-Węgier była nieuchronna, polskie oddziały zaczęły przejmować władzę na zajętych przez nich terytoriach. 7 listopada 1918 r. w Lublinie powstał pierwszy polski rząd tymczasowy pod przewodnictwem socjalisty Ignacego Daszyńskiego.

Odzyskanie niepodległości przez Polskę kojarzone jest jednak najbardziej z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego, dowódcy walczących na froncie Legionów Polskich. 10 listopada 1918 r. uwolniony z niemieckiego więzienia Piłsudski przyjechał do Warszawy. 11 listopada został mianowany naczelnym dowódcą sił zbrojnych, a wojska niemieckie po rozbrojeniu warszawskiego garnizonu zaczęły wycofywać się z Polski. Tego samego dnia zakończyła się I wojna światowa. Zbieżność wydarzeń przyczyniła się do uznania właśnie tego dnia jako symbolicznego początku nowego państwa polskiego.

Polska, która przestała istnieć jako szlachecka monarchia, odrodziła się jako nowoczesna republika, gwarantująca prawa wyborcze kobiet, czy ośmiogodzinny dzień pracy. Lata tak zwanej II Rzeczypospolitej (nazwanej tak dla podtrzymania ciągłości z państwem sprzed rozbiorów) to czas intensywnego rozwoju przemysłowego i wielkich osiągnięć kulturalnych. Mimo, że odrodzona Polska istniała tylko nieco ponad 20 lat, gdy jej kres położył wybuch II wojny światowej, jej osiągnięcia wciąż stanowią inspirację dla dzisiejszego pokolenia Polaków.

11 listopada stał się świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989, w czasach niemieckiej i radzieckiej okupacji, obchodzenie tej rocznicy było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych święto zostało przywrócone jako dzień wolny od pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>