Uroczysta Gala Papieska: Elbląski Tuus 2013

phpflrnQy

16. października świętować będziemy kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Hasło tegorocznych XIII-ych już Dni Papieskich brzmi „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Ojciec Święty był bowiem mistrzem dialogu. Naśladując jego godną naśladowania postawę pochylenia się nad drugim człowiekiem, po raz siódmy przyznano elbląską nagrodę „Tuus”. Zobacz galerię zdjęć! 

Uroczysta gala XIII Dni Papieskich, która odbyła się w piątek 11. października w Centrum Sportowo-Biznesowym przy al. Grunwaldzkiej, poświęcona była dialogowi – w myśl słów Jana Pawła II: „Modlę się, aby duch dialogu i współpracy przeważył nad duchem walki i konfrontacji. Modlę się o poszanowanie godności każdego człowieka.”
Podczas tej doniosłej uroczystości poznaliśmy także laureatów elbląskiej nagrody „Tuus”. Oprócz tego na zebranych spadł deszcz muzyki w wykonaniu zespołu „Gospel Rain” z Lublina. Dzisiejszy wieczór to przede wszystkim wspaniała okazja do wspomnień o naszym Papieżu rodaku, Janie Pawle II: – Jan Paweł II jest wciąż z nami, wciąż do nas przemawia, a Jego słowa nieustannie nas krzepią, tak jak w tym właśnie momencie – powiedział prowadzący galę, ks. Piotr Towarek. – Hasłem tegorocznych ogólnopolskich Dni Papieskich jest hasło: „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Wszyscy wiemy, że Karol Wojtyła był mistrzem dialogu. Nie tylko w sensie teoretycznym – dodał. – Jego pouczające słowa o tym zagadnieniu zyskiwały niezwykłą siłę oddziaływania i swoisty blask prawdziwości poprzez prezentowaną przez Papieża unikalną postawę w Jego kontakcie z drugim człowiekiem. Cechował ją niezwykły wręcz szacunek dla tego innego, z którym się spotykał. Wynikała ona ze świadomości, że każdy człowiek ma przecież boży rodowód, nawet jeśli tego nie uznaje, bądź jeszcze tego nie odkrył. Obok niezwykle istotnych słów Ojciec Święty pozostawił nam także czyny, gesty i spotkania, które doskonale ilustrują Jego umiejętność dialogu i mają niezwykłą moc przekonywania.
Gospodarzami uroczystej gali XIII Dni Papieskich byli prezydent Elbląga Jerzy Wilk i Jego Ekscelencja, ksiądz biskup elbląski Jan Styrna. Na uroczystości obecni byli senatorowie i posłowie RP, radni Rady Miejskiej Elbląga, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji społecznych oraz kapłani, siostry zakonne i klerycy Elbląskiego Seminarium Duchownego. Tradycją elbląskich Dni Papieskich już od siedmiu lat stało się przyznanie nagrody „Tuus” której fundatorem jest Jego Ekscelencja ksiądz biskup Jan Styrna, Chodzi w niej o odwołanie się do zawołania papieskiego pontyfikatu: „Totus Tuus” – „Cały Twój”. „Tuus” tłumacząc z łaciny oznacza „twój”. Oznacza więc kogoś, kto potrafi umierać dla siebie samego i jest całkowicie nastawiony na pomoc innym. Wskazuje na kogoś, kto mówi na wzór Jana Pawła II: „Jestem Twój, do Twojej dyspozycji, pełen altruizmu i poświęcenia. Oddaję Ci siebie całkowicie”. Nagroda przypada w udziale osobom zaangażowanym w naszym elbląskim środowisku w promocję człowieka, pracę charytatywną oraz działalność edukacyjno-wychowawczą, osobom otwartym, gotowym poświęcić się drugiemu człowiekowi.
W tym roku do nagrody „Tuus” nominowano: Teresę Wandę Król, pediatrę, specjalistę rehabilitacji dziecięcej, współtwórczynię Ośrodka Rehabilitacji dla dzieci i młodzieży, uczestniczkę wielu inicjatyw charytatywnych i dobroczynnych, III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Teresę Miłoszewską, pełnomocniczkę dyrektora ds. osób niepełnosprawnych, pomysłodawczynię i organizatorkę Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, ambasadorkę ludzi niepełnosprawnych, laureatkę odznaki „Przyjaciel Dziecka”, odznaczoną Złotym Krzyżem Zasługi przyznawanym przez prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, Zuzannę Makowską, uczennicę gimnazjum Szkół Pijarskich w Elblągu, wolontariuszkę Hospicjum Elbląskiego i uczestniczkę licznych akcji charytatywnych, wolontariuszy z Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych, aktywnie współpracujących z Hospicjum Elbląskim oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku, koordynatorów akcji zbiórki włosów dla osoby po chemioterapii i uczestników licznych akcji charytatywnych.
Decyzją kapituły elbląskiej nagrody „Tuus” główna nagroda przypadła w udziale dr Teresie Wandzie Król. Wyróżnienia otrzymali: III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II oraz Teresa Miłoszewska.
Druga część wieczoru to istna uczta dla ducha – koncert zespołu „Gospel Rain”. Zespół współpracował z takimi twórcami jak Piotr Cugowski, Monika Kuszyńska, Beata Bednarz czy Natalia Niemen. Nagrywał także wspólnie z Marylą Rodowicz, Romualdem Lipko, Markiem Radulim, Pawłem Bębenkiem oraz wieloma innymi artystami.
Jego twórczość to nie tylko muzyka gospel, znajdziemy w niej też ślady fascynacji stylistyką hip-hopu. „Gospel Rain” ma w swoim dorobku różnorodną stylistykę piosenek. Większość z nich to piosenki autorskie.

/tekst i foto: portel.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>