„Siedem ostanich słów Chrystusa na krzyżu”

php4ndZVw

W Wielki Wtorek o g. 19.00 w naszym kościele odbył się koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, która pod dyr. Marka Mosia, wykonała słynne Oratorium Josepha Haydna pt. „Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu”. Tekst Ewangelii przekazywał słuchaczom – ks. Dr Andrzej Kilanowski. Zobacz galerię zdjęć!

/foto: Majka Brejdak – infoelblag.pl oraz Witold Sadowski – portel.pl/

Oratorium „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” to jedna z najbardziej uduchowionych i subtelnych kompozycji Josepha Haydna. Jest ona muzyczną proklamacją wielkiej wiary kompozytora.

Pierwsze wykonanie utworu miało miejsce podczas nabożeństwa wielkopiątkowego w katedrze w Kadyksie w 1787 roku. Wydaje się, że sukces jaki odniosło oratorium, zachęcił Haydna do stworzenia kwintetowej wersji i to właśnie taką usłyszymy na koncercie.

Kompozycja przybrała formę cyklu siedmiu sonat instrumentalnych poprzedzonych introdukcją. Każdą z sonat zapowiada tekst zaczerpnięty z Ewangelii – słowa Chrystusa wypowiedziane przed śmiercią. Oratorium „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” to jedna z najbardziej uduchowionych i subtelnych kompozycji Haydna. To muzyczna proklamacja wielkiej wiary w Boga, naprawdę piękna muzyka, pełna wyrazu i wdzięku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>