Generał Miłosierdzia Bożego

f6bdb84d6763a6eaca5f792d0bfc027a

W sobotę 15. listopada w Ratuszu Staromiejskim nasza parafia wraz z oddziałem elbląskim „Civitas Christiana” zorganizowała konferencję popularno-naukową poświęconą Generałowi Bolesławowi M. Nieczui-Ostrowskiemu. Natomiast w niedzielę 16. listopada w dzień MB Ostrobramskiej podczas Mszy o g. 10.00 została odsłonięta i poświęcona tablica ku czci Pana Generała – wielkiego czciciela Miłosierdzia Bożego.

Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski ps. „Tysiąc”, „Bolko”, „Grzmot”, „Michałowicz”, „Burza” (ur. 29.IX.1907 w Haliczu, zm. 13.VII.2008 w Elblagu) – polski dowódca wojskowy, generał brygady WP, honorowy obywatel Wolbromia, Elbląga i Krakowa.

Gdy umierał w 2008 roku, miał prawie sto jeden lat. Każdy dzień przeżył zgodnie z zawołaniem Bóg – Honor – Ojczyzna. Zawsze Bóg był na pierwszym miejscu, nawet w konspiracji podczas wojny i po niej, gdy na podstawie fałszywych oskarżeń władze komunistycznie dwukrotnie skazywały go na śmierć. Im było ciężej, tym mocniej wierzył w Boże Miłosierdzie. Po wojnie do ostatnich dni był apostołem Bożego Miłosierdzia i współtwórcą naszej nowej świątyni parafialnej. Za swoją działalność w 1993 roku generał otrzymał odznaczenie papieskie „Pro Eccelesia et Pontyfice”. Jan Paweł II w przesłanym liście gratulował generałowi wydanej przez niego książki „Drogi Miłości Bożej”. Ojczyzna nie zapomniała o jego zasługach. Nieczuja-Ostrowski został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy, trzykrotnie Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, a w 1991 roku otrzymał awans na generała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>