Święto Osób Konsekrowanych w Elblągu

878925_KARMEL040609_HP147_34

2 lutego w Święto Ofiarowania Pańskiego, w katedrze św. Mikołaja w Elblągu, Biskup Jacek Jezierski spotkał się z osobami życia konsekrowanego diecezji elbląskiej. Podczas Mszy św. w homilii przypomniał, że życie konsekrowane należy do charyzmatycznego wymiaru Kościoła, obok wymiaru instytucjonalnego i wspólnotowego.

Zdaniem Pasterza Kościoła Elbląskiego, w trwającym roku dedykowanym osobom poświęconym Bogu, Ojciec Święty Franciszek, który wywodzi się ze środowiska życia konsekrowanego, nawołuje nas wszystkich do nawrócenia, do krytycznego spojrzenia na siebie: jak na nowo odczytać własny charyzmat i własne zadania w świecie. Biskup Elbląski podkreśla, że życie konsekrowane nie zaniknie, gdyż charyzmat należy do istoty Kościoła. Będzie jednak podlegać daleko idącym przemianom. To, co istotne, czyli ofiarowanie i poświęcenie życia Chrystusowi, pozostanie niezmienne, niepodważalne.

W Elblągu, obok działających czynnie zgromadzeń sióstr franciszkanek Rodziny Maryi, katarzynek, ojców redemptorystów, salwatorianów, czy franciszkanów, istnieją także dwa klasztory kontemplacyjne: Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji oraz Mniszek Bosych Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Pierwszy z nich, działa w mieście od 1960 roku, początkowo przy ul. Tczewskiej, a od 1997 r. w nowo wybudowanym domu przy ul. Bema, przy średniowiecznym kościele św. Jerzego. Karmel pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Elblągu, to pierwszy w dziejach Polski klasztor karmelitanek bosych na ziemiach północnych, powstał przy ul. Michała Kajki 7 grudnia 1958 roku, w setną rocznicę objawień Matki Bożej w Lourdes. Z pomocą Bożej Opatrzności z elbląskiego klasztoru powstały liczne fundacje: w Gdyni-Orłowie, na Islandii i w Spręcowie k/Olsztyna.

One Response to Święto Osób Konsekrowanych w Elblągu

  1. Beata pisze:

    Módlmy się o wypełnienie Woli Bożej w powołaniu o.Artura i wszystkich intencjach jakie omadla.Dziękuję.
    Beata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>