Ks. Kanonik Andrzej Kilanowski: Gratulujemy!

img-1985-picture54e3bbf47a59a

Ksiądz Biskup Elbląski mianował naszego księdza Proboszcza Andrzeja Kilanowskiego Kanonikiem Honorowym Kapituły Katedralnej Elbląskiej. W związku z tym wyróżnieniem, nominacją i uznaniem zasług, składamy nowemu Ks. Kanonikowi gratulacje i życzenia dalszej owocnej pracy na rzecz Kościoła Elbląskiego i naszej parafii. Niech Bóg błogosławi!

/fot: Ryszard Biel, dziennik elbląski/

Kanonik (łac. canonicus) – to średniowieczne określenie i tytuł osoby duchownej, żyjącej według reguł kanonicznych przy kościele biskupim (katedra), związany z beneficjum i przywilejem. Obecnie jest to kapłan uhonorowany tą godnością za szczególne zasługi dla Kościoła lokalnego, zobowiązany do sprawowania określonych obrzędów liturgicznych wraz z innymi kanonikami lub miejscowym biskupem (zasiadanie w stallach katedry w stroju chóralnym, udział w liturgii prowadzonej przez Biskupa i wspomaganie go radą, odpowiedzialność za kościół katedralny i wspólnotę kapłańską). Kanonicy tworzą kapituły katedralne oraz kolegiackie. Zasadniczo dzielą się na: kanoników gremialnych (inaczej rzeczywistych, czyli tytularnych), kanoników ponadliczbowych (bez prebendy), kanoników honorowych.

Kanonicy wyróżniają się także strojem, który noszą. Jest on ustalany przez poszcze-gólne kapituły kanonickie i może to być np. czarna sutanna z czerwonymi (amarantowymi) obszywkami i guzikami, biret przyozdobiony pomponem tego sa-mego koloru, do tego pas na sutannę w wyżej wymienionych kolorach, a także pele-rynka (w kolorze filetowym, amarantowym) zwana mucetem, na którą kanonik zakłada dystynktorium (rodzaj pektorału, medalu zawieszonego na łańcuchu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>