Tłumy pielgrzymów w Świętym Gaju

sanktuarium_sw_wojciecha_swiety

Około 2 tysięcy pielgrzymów uczestniczyło w dniu 25 kwietnia w uroczystościach ku czci św. Wojciecha w Świętym Gaju, miejscu męczeńskiej śmierci patrona Polski i diecezji elbląskiej. Większość z nich stanowili ludzie młodzi, którzy przybyli do sanktuarium w pieszych i rowerowych pielgrzymkach z: Elbląga, Pasłęka, Dzierzgonia, Malborka, Jarnołtowa, Małdyt, Waplewa i Susza.

Mszy św. przy ołtarzu polowym przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka. W wygłoszonej homilii hierarcha przypomniał postać św. Wojciecha, którego życie obumierało jak ziarno pszenicy rzucone w glebę, aby wydać ostatecznie duchowy plon. Zwrócił też szczególną uwagę na dobro i piękno dziedzictwa chrześcijańskiego, jakim obdarowane zostały wraz ze śmiercią świętego Męczennika nie tylko ziemie dawnych Prus, ale cała Polska. Przez chrzest księcia Mieszka – Polska się poczęła, zaś przez śmierć biskupa Wojciecha – Polska się narodziła – zauważył bp Szlachetka.

Uroczystości ku czci patrona diecezji elbląskiej zostały od lat uformowane na kształt triduum i trwają trzy dni. Już w piątek 24 kwietnia zgromadziły one w Świętym Gaju kapłanów i siostry zakonne w ramach Dnia Skupienia, któremu przewodniczył Biskup Elbląski. Sobota stanowi tradycyjnie dzień pielgrzymek pieszych, autokarowych, indywidualnych, a w ostatnich latach coraz bardziej rowerowych. Natomiast niedziela gromadzi w miejscowym kościele chóry i zespoły śpiewacze, które uczestniczą w święto wojciechowym festiwalu pieśni religijnej.

Święty Gaj  to wieś,  położona nieopodal pruskiego grodziska Cholin, w powiecie elbląskim i diecezji elbląskiej. Badania wielu historyków i archeologów potwierdzają, że w tym właśnie miejscu swoją śmierć męczeńską poniósł św. Wojciech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>