Nowa książka naszego Proboszcza

737265_BI9L_jeglownik1_34

Ponad 60 osób zebrało się we wtorek 24 listopada w kawiarence historycznej muzeum elbląskiego (budynek „Gimnazjum”), by uczestniczyć w spotkaniu promującym książkę „Dzieje Jegłownika i okolic”. Gościem spotkania był jeden z dwóch autorów dzieła nasz Proboszcz ks. kan. dr Andrzej Kilanowski. Współautorem monografii jest ks. prof. Wojciech Zawadzki – dyrektor archiwum diecezji elbląskiej i profesor UKSW w Warszawie (foto: Łukasz Sianożęcki, Gość Elbląski).

Impulsem do powstania książki stało się odnalezienie w Niemczech repliki kroniki parafii w Jegłowniku z 1804 roku. Dotarł do niej jeden z byłych mieszkańców wsi, zrobił jej fotokopię i przywiózł do archiwum diecezji elbląskiej.

Wtedy też rozpoczęła się praca specjalistów z regionu i całej Polski nad tą pozycją. Pracowali nad nią naukowcy, znawcy tematu z Gdańska, Olsztyna i Warszawy. Autorzy dotarli do byłych mieszkańców tych ziem, autochtonów, jak i osób, które trafiły tutaj zaraz po wojnie. – To kompleksowa, rzetelna praca naukowa. Jegłownik i Żuławy na nią zasługują – podkreśla dawny proboszcz w Jegłowniku, a dziś u św. Jerzego w Elblągu.

W zaprezentowanej monografii znajdziemy mnóstwo ciekawostek. Możemy się z niej dowiedzieć, m.in. że aż do czasów nowożytnych nie istniała lądowa droga z Elbląga do Gdańska. Choć współcześnie komunikacja między tymi miejscowościami to sprawa oczywista, lecz wówczas była ona niemożliwa ze względu na rozległą deltę Wisły i Nogatu. Opracowanie zawiera jednak nie tylko opis historii miejscowości, kościoła i parafii, ale również np. szkolnictwa i rozwoju muzyki na tych terenach i wiele innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>