Droga Krzyżowa na ulicach Elbląga

phpmhbZOV

Tysiące Elblążan wzięły udział w drodze krzyżowej zorganizowanej na ulicach miasta w wielko środowy wieczór. Trasa przemarszu prowadziła od sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy ku katedrze św. Mikołaja, będącej jednocześnie diecezjalnym sanktuarium Krzyża świętego. Autorem tegorocznych rozważań i modlitw był bp senior diecezji elbląskiej Jan Styrna. (foto: portEl.pl)

Autorem tegorocznych rozważań i modlitw był bp senior diecezji elbląskiej Jan Styrna. Inspiracją do ich napisania stało się nauczenie św. Jana Pawła II, a w szczególności encyklika o Bożym miłosierdziu „Dives in misericordia”. – W encyklice tej, Jan Paweł II starał się odsłonić raz jeszcze oblicze Ojca, który jest – jak uczy św. Paweł Apostoł – Ojcem Miłosierdzia oraz Bogiem wszelkiej pociechy – przypomniał bp Styrna. Autor rozważań rozpoczął drogę krzyżową od wołania i modlitwy skierowanej do Matki Bożej: proś Boga za nami, proś Boga za nami, aby ogarnęło nas nieskończone miłosierdzie Ojca niebieskiego. Rozważania poszczególnych stacji miały formę modlitwy skierowanej do Zbawiciela. W ten sposób uczestnicy nabożeństwa  usłyszeli o Jezusie, który idzie odważnie ku Jerozolimie, męce i krzyżowi. Podobnie wędruje ku grzesznikom, niosąc odkupienie, ratunek i zbawienie. W Kościele ustanawia sakrament pojednania, aby każdy zawsze miał otwartą drogę powrotu do Boga, do pojednania, życia w łasce, w zjednoczeniu ze źródłem świętości.

Od 20 lat organizatorem drogi krzyżowej na ulicach Elbląga jest Elbląskie Seminarium Duchowne. Współtworzą ją żołnierze, harcerze, aktorzy elbląskiego teatru, czy też przedstawiciele innych instytucji kulturalnych. W sposób szczególny zaznaczają swój udział mężczyźni i młodzieńcy poszczególnych elbląskich parafii, niosący pomiędzy stacjami ogromny metalowy krzyż. Nabożeństwo kończy się przy katedrze św. Mikołaja błogosławieństwem udzielonym średniowiecznym relikwiarzem Krzyża św. oraz zachętą biskupa elbląskiego do udziału w Triduum Paschalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>