Bp Jacek zwołuje I synod diecezji elbląskiej

E

W czasie Mszy Krzyżma w katedrze św. Mikołaja w Elblągu bp Jacek Jezierski ogłosił zgromadzonym na liturgii zwołanie na jesieni br. pierwszego synodu diecezji elbląskiej. Swoje postanowienie, bp elbląski potwierdził odpowiednim dekretem.

W wydanym dokumencie bp Jezierski wskazuje na impulsy zwołania synodu. Choć diecezja elbląska posiada swoją historię, osiągnięcia i problemy, nie przeżywała dotychczas synodu diecezjalnego. Według bp. Jezierskiego, synod w diecezji może przyczynić się do odnowy świadomości religijnej i życia zgodnego z Ewangelią wspólnot i społeczności kościelnych. Ponadto uporządkuje przepisy prawa partykularnego i określi „wizję dojrzałego życia chrześcijańskiego dla naszego pokolenia i środowisk, w których żyjemy” – zaznacza bp Jezierski.

W sprawie zwołania synodu biskup elbląski rozmawiał z diecezjalną radą kapłańską i radą duszpasterską. O swoim zamiarze poinformował także arcybiskupa metropolitę warmińskiego i nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Do prac synodalnych bp Jezierski pragnie zaprosić przedstawicieli świeckich chrześcijan, osoby życia konsekrowanego oraz kapłanów. W ramach fazy przygotowawczej, prosi o kierowanie do kurii diecezjalnej: sugestii, propozycji, uwag i dezyderatów, dotyczących spraw, które mogłoby podjąć zgromadzenie synodalne. Chodzi o kwestie kanoniczne, jak i duszpasterskie oraz teologiczne. Pierwsza sesja zgromadzenia synodalnego odbędzie się na jesieni 2016 r. Wszystkie osoby związane z diecezją elbląską bp Jezierski prosi o modlitwę za synod i wdrożenie jego postanowień, a także życzliwe zainteresowanie przebiegiem jego prac.

W diecezji elbląskiej, powołanej Bullą papieską „Totus Tuus Poloniae Populus” z 1992 r., pracuje trzech biskupów, 283 kapłanów diecezjalnych, 72 kapłanów zakonnych, 92 siostry zakonne, 282 katechetów świeckich. Liczba katolików wynosi ok. 430 tys. Diecezja podzielona jest na 20 dekanatów i 157 parafii. Jej pierwszym biskupem był śp. bp Andrzej Śliwiński, drugim bp senior Jan Styrna, a od roku 2014 przewodzi jej bp Jacek Jezierski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>