„Inspiracje Jana Pawła II dla współczesności”

php4lVb86

Młodzież szkół średnich, studenci oraz wykładowcy akademiccy uczestniczyli w zorganizowanej już po raz jedenasty w Elblągu, Konferencji Międzyuczelnianej „Inspiracje Jana Pawła II dla współczesności”. Tegoroczne hasło „Tożsamość młodzieży”, nawiązywało do zbliżających się ŚDM w Krakowie i spotkania z papieżem Franciszkiem. Moderatorami spotkania byli kapłani naszej parafii: ks. prof. Stefan Ewertowski i ks. dr Andrzej Kilanowski (foto: portEl; Gość Elbląski).

W konferencji, organizowanej w auli Seminarium Duchownego, wzięli udział: biskup elbląski, wojewoda warmińsko-mazurski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, starosta elbląski i prezydent Elbląga.

W gronie prelegentów znaleźli się wykładowcy miejscowych uczelni wyższych oraz zaproszeni goście. Ks. prof. Jan Kochel (Uniwersytet Opolski) mówił o „Wychowaniu do pięknej miłości”. Zagadnienie „Młodzież a wartości” podjął w swoim wystąpieniu prof. Mieczysław Plopa (Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna). O „Papieskich wartościach w Sieci zaplątanych” przypomniała dr hab. Monika Przybysz (prof. UKSW Warszawa), a prof. Mieczysław Patalon (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu) podjął temat „Wielokulturowość a tożsamość młodego człowieka”.

Na zakończenie konferencji odbyła się debata oksfordzka pt.: „Polacy powinni być bardziej tolerancyjni”. W czasie dyskusji, alumni Elbląskiego Seminarium Duchownego bronili tezy, że Polacy powinni być bardziej tolerancyjni, zaś uczniowie III LO im. Jana Pawła II w Elblągu, wskazywali że Polacy są wystarczająco tolerancyjni. Publiczność zadecydowała, że zmagania wygrali licealiści.

Konferencję podsumował ks. dr Grzegorz Puchalski: – Jan Paweł II nigdy nie przemawiał do młodzieży, ale prowadził z nią dialog, rozmowę, w której wyrażał samego siebie, swoją wiarę oraz służbę najwyższym wartościom. Wielokrotnie patrząc w oczy młodym ludziom, odkładał na bok wcześniej przygotowane przemówienie. Mówił z serca do serca – przypomniał rektor WSD w Elblągu.

Od 11 lat, czyli od śmierci papieża Jana Pawła II, szkoły wyższe miasta Elbląga spotykają się w ustalonej formule konferencji naukowej. Jej celem jest uczczenie osoby i dzieła życia największego z rodu Polaków, a także poszukiwanie w papieskim nauczaniu inspiracji dla swej działalności naukowej i dydaktycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>