2016 sprawozdanie

DSC_1928(1)

Minął kolejny rok pracy duszpasterskiej w naszej parafii. Był to rok dobry, naznaczony Jubileuszem Miłosierdzia i faktem, że nasza świątynia była kościołem stacyjnym. To tu można było zdać się na Boże Miłosierdzie i uzyskać łaski odpustowe. Pamiątką tego wydarzenia jest wydana naszym staraniem „Droga Krzyżowa Uczynków Miłosierdzia”.  Był to rok zmian. Odszedł z parafii ks. dr Piotr Towarek. Zubożała przez to nasza wspólnota. Dziś ks. Piotr wspaniale pracuje jako sekretarz Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego. Gratulujemy. W parafii pojawił się nowy ksiądz, neoprezbiter Jacek Białek.

Dane statystyczne: w naszej parafii zameldowanych jest niespełna 12 tys. ludzi. Realnie mieszka ok. 8 tys., może trochę więcej. Trudno jest to oszacować. Dużo osób wyjechało zagranicę. Nowe mieszkania są czasem puste, a stare ZBK często bardzo zaniedbane. Dużo jest ludzi w podeszłym wieku. Chrztów w roku 2016 było 103; bierzmowań młodzieży 50; ślubów 30, a pogrzebów 113. I Komunii, ze względu na reformę szkolną miało nie być, a i tak uzbierała się grupa ponad trzydziestoosobowa.

Jak zawsze troszczyliśmy się o sprawy materialne kościoła. Wczesną wiosną pojawił się nowy witraż na chórze. Widniejąca na nim Maryi Matka Miłosierdzia zwieńczyła proces wymiany witraży w naszej świątyni. Wszyscy widzimy jak nasz kościół ładnieje. Latem w prezbiterium wymieniliśmy stare skorodowane okna. Nie było to łatwe. Prace toczyły się na wysokości 16/18 metrów. Przy okazji pomalowaliśmy część prezbiterium i naprawiliśmy resztę oświetlenia. Na plebanii wymieniono 14 okien. Przy jednym z konfesjonałów zawisł olejny obraz św. Rity, patronki przebaczenia i zgody w rodzinie. Zniknął w końcu z kościoła stary archaiczny rzutnik do slajdów. Mamy profesjonalny sprzęt, wysokiej klasy rzutnik multimedialny, ekran, oprzyrządowanie komputerowe organisty na chórze i na dole dla scholi. Wszystko dyskretne i nie odciągające naszej uwagi od ołtarza. A propos scholi jest wspaniała, bardzo liczna i pełna zapału. Dobrze, bardzo dobrze działa nasza Caritas Parafialna – dziękujemy. Chórowi, Odnowie w Duchu Świętym, Neokatechumenatowi, Kościołowi Domowemu i Żywemu Różańcowi – Bóg zapłać za wszelkie dobro. Wspólnocie muminkowej – dobrze, że z nami jesteście.   Wszystkim Parafianom za dobro, ciepło, gorliwość i oznaki życzliwości – Deo Gratias!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>