Jałmużna Wielkopostna 2012

419164_305576039506698_184965671567736_921581_204739671_n

Jałmużna gładzi wiele grzechów – mówi Pismo święte. Od niedzieli 4.03, nasza parafia uczestniczy w „kampanii” Caritas: Jałmużna Wielkopostna 2012.

Rozpoczynając w Środę Popielcową okres Wielkiego Postu, Kościół zachęcał wiernych w słowie Bożym do praktykowania w tym okresie jałmużny, postu i modlitwy. Jak przekazują Dzieje Apostolskie, już pierwsi chrześcijanie, idąc za nauczaniem Chrystusa, praktykowali jałmużnę. Kościół rozwijał dzieła miłosierdzia i opiekował się najsłabszymi grupami społecznymi: starcami, wdowami i sierotami.

Skarbonka, do należy wrzucać drobne pieniądze to propozycja nie tylko dla dzieci, ale i całych rodzin. Tym bardziej, że tegoroczna akcja zwraca uwagę na solidarność międzypokoleniową, towarzyszy jej hasło „Pomagam starszym”. Caritas Polska, Eleos i Diakonia zachęcają do dostrzeżenia seniorów i ich potrzeb. Jak wyjaśnia ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas, niepokojącym zjawiskiem jest mówienie, że starsze pokolenie żyje kosztem dzisiejszej młodzieży, a nawet tych, którzy się jeszcze nie urodzili. – Chcemy pokazać wartość więzi międzypokoleniowej, na to chcemy uwrażliwiać – mówi ks. Sobolewski.

Tak naprawdę to, co zrobimy dzisiaj dla starszych, to robimy dla samych siebie – przekonuje ks. Doroteusz Sawicki z prawosławnego Eleos, dodając, że „starsi to my, tyle że jutro”. – Jeśli wychowamy nowe pokolenie, że będzie się zajmować starszymi, to będzie się zajmowało nami. I to my nie odczujemy samotności, biedy, opuszczenia – mówi ks. Doroteusz. Zachęca do działania na rzecz starszych nie tylko młodzież, ale pokazuje, jak ważne jest, by także średnie pokolenie uczyło się wrażliwości na seniorów. – Jak często opłakujemy, że nasi rodzice odchodzą, ale dlaczego nie potrafimy uśmiechnąć się, odwiedzić czyjąś matkę, czyjegoś ojca? Może wspólnie sobie pomożemy – zachęca ks. Doroteusz.

Ewangelicka Diakonia stworzyła struktury „służby odwiedzinowej”, zaangażowane w nią osoby odwiedzają w domach osoby starsze. Także Caritas zachęca do podobnych działań w ramach wolontariatu. Z pomocy pielęgniarek i wolontariuszy korzysta prawie 2 tys. osób starszych, chorych i samotnych.

W 2012 roku diecezjalne Caritas rozprowadziły milion sto skarbonek, Eleos – 20 tys., a Diakonia – 13 tys. – Początkowa myśl była taka, że to dzieci na progu Wielkiego Postu zabierają z parafii skarbonki do domów i rezygnują z różnych swoich przyjemności. W tej chwili całe rodziny angażują się, aby zrezygnować z czegoś na rzecz pomocy najuboższym czy osobom starszym – mówi Wanda Falk z Diakonii Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Caritas zebrane w ten sposób pieniądze przeznacza na turnusy rehabilitacyjne, wykupywanie lekarstw, a także na prowadzenie m.in. domów opieki społecznej i skierowanych do seniorów świetlic parafialnych. W tym roku po raz drugi z Jałmużną Wielkopostną wiąże się akcja przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz kampanii „Ile kosztuje życie?”, w ramach której Caritas organizuje w całej Polsce wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego. W ubiegłym roku udało się dzięki tej akcji nabyć 1804 łóżka wyposażone w materace przeciwodleżynowe, a także koncentratory tlenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>