O pogrzebach w naszej parafii

W4Nk9kpTURBXy8wM2Y4OWVmMjNkYjQ4M2E0NWNkYmJiYzY5MGI1ZTY0NC5qcGeSlQMAAM0PAM0IcJMFzQGQzNeBoTAB

W tym roku odbyły się 124 pogrzeby. Dojdzie jeszcze jeden, ale już po świętach. W stosunku do poprzedniego roku (100 pogrzebów) jest to zauważalny wzrost. Następne lata (do roku 2016) to poniższe liczby: 95; 121; 113. Jakiejś nadmiernej umieralności nie widać. Druga fala pandemii (ostatnie trzy miesiące) zaznaczyła się nieznacznym wzrostem. W liczbach było to 14; 13; 14 pochówków miesięcznie. Z powodu covida zmarło 12 osób. Tyle statystyka. Jak wygląda to w praktyce duszpasterskiej?

1. Ludzie boją się trafić do szpitala. Kłopoty z sercem, nowotwory, silne przeziębienie mogą poczekać, bo jak się już pójdzie do szpitala, to się stamtąd nie wyjdzie żywym. Jest to być może stereotyp, potwierdzony jednak też realnymi przykładami. Podkreśla to równocześnie heroizm pracy służby zdrowia.

2. Trauma rodziny czekającej na wieści ze szpitala, szczególnie gdy chory przestaje odbierać telefon lub w ogóle nie mógł z niego korzystać. Dodać do tego trzeba samotność umierającego. Całość potęgowana jest niemożliwością pożegnania się ze zmarłym, ubrania go w trumnie, zobaczenia go.

3. Umierający w szpitalach jednoimiennych mogą liczyć na spowiedź i namaszczenie. W innych szpitalach kapelani także spełniają swoją posługę.

4. Wzrasta liczba pogrzebów z urną. W ostatnich trzech miesiącach na ogólną liczbę 41 pogrzebów, tych z urną było 12. Warto przypomnieć, że dla człowieka wierzącego preferowaną formą pogrzebu jest pogrzeb z trumną i ciałem zmarłego w kościele. Wynika to z naszej wiary w zmartwychwstanie duszy i ciała.

5. Wydłuża się czas oczekiwania na pogrzeb, szczególnie w wypadku spopielenia. Zanika tradycyjna forma żałoby: czuwania przy zmarłym, odmawiania różańca, spotykania się.

6. Obumiera polskie porzekadło: „Bij zabij, ale na pogrzeb trzeba jechać!” Występuje zjawisk szybkiego usprawiedliwiania swojej nieobecności: bo są limity w kościele, bo jest dyspensa biskupa, bo się, albo kogoś zarażę. Zasadniczo nie urządza się styp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>