DIAKOŃSKA PRAKTYKA

IMG_1457 (1)

AK: Parafia czy seminarium?

Dn: Radosław Żygowski: Parafia!

AK: Dlaczego?

RŻ: Inaczej się funkcjonuje. Seminarium jest środkiem a nie celem. Jest po to, żeby studiować, pogłębić powołanie. Osiągnąć określną dojrzałość.

AK: Ulubione wykłady, działy teologii?

RŻ: Myślę, że duchowość. Studiowałem wcześniej psychologię. Nie otrzymałem wtedy wszystkich odpowiedzi na nurtujące mnie problemy. Teologia duchowości sięga głębiej, całościowo analizuje fenomen człowieka, tajemnicę jego życia.

AK: Co z pracą magisterską?:

RŻ: Piszę. O ks. Krzysztofie Grzywoczu, teologu, taterniku, znawcy teologii duchowości katolickiej.

AK: Jakie oczekiwania po święceniach kapłańskich?

RŻ: Dobre pytanie. Na pewno czekam na pierwszą Mszę, pierwszą spowiedź. To jest tak trochę jak z kursem na prawo jazdy. Niby tyle razy jeździłem samochodem ale zawsze jako pasażer. Na kursie, niby samodzielnie ale z instruktorem. Teraz już samemu, z bagażem nadziei i odpowiedzialności.

AK: Pochodzisz ze Starogardu Gdańskiego, jak to się ma do Elbląga?

RŻ: Elbląg jest po prostu większy. No dobrze, w kociewskim Starogardzie pracuje się trochę łatwiej. Tradycja, zwyczaj. Ale w Elblągu nie jest źle.

AK: Jak na półmetku praktyki?

RŻ: Dobrze. Nie czuję się tu jak na jakiś testach czy praktyce. Jest mi tu dobrze. Mogę normalnie pracować. Poznawać pracę kapłańską z bliska. Patrzeć jak pracują inni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>