2. rocznica katastrofy smoleńskiej

smolensk_zabici

W całej Polsce sprawowane będą 10 kwietnia uroczyste Msze św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w jej 2. rocznicę (w naszej parafii o g. 6.30). W niektórych miastach po liturgiach wyruszą marsze pamięci. W tragicznym wypadku lotniczym zginęła para prezydencka i 94 inne osoby udające się do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W stołecznym kościele akademickim pw. św. Anny na Krakowskim Przedmieściu zostanie odprawiona Msza św. w godzinie miłosierdzia tj. o 15.00 w intencji Ofiar i ich Rodzin. Liturgii przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Biskup polowy Józef Guzdek przewodniczyć będzie rocznicowej Mszy św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Na liturgii, która rozpocznie się o godz. 10.00 spodziewany jest zwierzchnik sił zbrojnych RP, prezydent Bronisław Komorowski oraz minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Uczestnicy uroczystości złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy oraz na grobach bp. Tadeusza Płoskiego i ks. Jana Osińskiego (Kaplica Katyńska).

Wcześniej, o godz. 8.00 biskup polowy uczestniczyć będzie w modlitwie na Cmentarzu Powązkowskim, przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem.

Na dwóch Mszach sprawowanych w Warszawie ofiary katastrofy uczczą parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości – informuje biuro partii w specjalnym komunikacie. W obydwu liturgiach – o godz. 8 rano w kościele seminaryjnym i o 19.00 w archikatedrze św. Jana – udział weźmie prezes partii Jarosław Kaczyński. Po wieczornej Mszy planowany jest Marsz Pamięci – zapowiada PiS.

Pod hasłem „Żądamy prawdy o Smoleńsku” ulicami Częstochowy przejdzie 10 kwietnia Marsz Smoleński. Zostanie on poprzedzony Mszą św. o godz. 18.30 w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Następnie Marsz przejdzie Aleją Sienkiewicza, Alejami Najświętszej Maryi Panny do tzw. Doliny Katyńsko-Smoleńskiej w pobliżu Archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie. Organizatorem Marszu Smoleńskiego jest m. in. Komitet Organizacyjny Wolni Ludzie Ziemi Częstochowskiej.

Warto dodać, że na Jasnej Górze zostanie odsłonięte Epitafium Smoleńskie poświęcone ofiarom tragedii. Stanowić je będzie ok. trzymetrowa płaskorzeźba, która zostanie umieszczona w prawej nawie przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej.

Na tablicy znajdą się nazwiska wszystkich ofiar katastrofy lotniczej. W epitafium wmontowana zostanie także tablica upamiętniająca ofiary smoleńskie, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii w nocy przed pierwszą rocznicą katastrofy. Tablicę przekazali na Jasna Górę 10 lipca 2011 r. członkowie Stowarzyszenia Katyń 2010, podczas dorocznej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

Ulicami Gdańska przejdzie 10 kwietnia przejdzie „Marsz Milczenia w intencji ofiar katastrofy i oddania wraku samolotu”. Poprzedzi go Msza św. sprawowana o godz. 18.30 w kościele św. Brygidy. Następnie uczestnicy marszu przejdą w milczeniu w kierunku Bazyliki Mariackiej.

Jak pisze w zaproszeniu poseł Maciej Łopiński, Marsz Milczenia „ma charakter obywatelski, ponadpolityczny i pragnie zgromadzić wszystkich tych ludzi, którym bliska jest pamięć o tych, co zginęli w katastrofie w Smoleńsku”. – Planowany przemarsz odbędzie się w całkowitym milczeniu, chcemy nieść ze sobą tylko jeden transparent z hasłem „Oddajcie wrak samolotu”. Pragniemy zebrać także podpisy pod dokumentem domagającym się od Federacji Rosyjskiej zwrotu wraku samolotu, którym leciało 96 ofiar, obywateli RP, na czele z Parą Prezydencką – czytamy w zaproszeniu.

Uczestnicy „Marszu Milczenia” będą mogli kupić kwiaty od wolontariuszy Caritas. Całkowity dochód zostanie przeznaczony na funkcjonowanie Domu Hospicyjnego Św. Józefa w Sopocie. „Żółte żonkile symbolizujące nadzieję, będą symbolem, które każdy z uczestników może złożyć pod Pomnikiem Tragedii Smoleńskiej w Bazylice Mariackiej” – pisze w zaproszeniu Łopiński.

W katedrze na Wawelu w Krakowie o godz. 17.30 odprawiona zostanie Msza św. w intencji wszystkich ofiar wypadku. Nabożeństwu przewodniczyć będzie biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Zając. Po Mszy świętej uczestnicy przejdą przed Krzyż Katyński, gdzie odbędą się m.in. okolicznościowe wystąpienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>