Domowy Kościół

images

W parafii św. Jerzego istnieją dwa kręgi Domowego Kościoła, którymi opiekują się kapłani: ks. prof. dr hab. Stefan Ewertowski i ks. mgr Michał Bik. Poniżej kilka słów o historii i istocie naszego ruchu.

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Zycie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc właściwą dla siebie drogę. DK jest otwarty na współpracę z innymi ruchami posoborowej odnowy w Kościele.

Założycielem DK był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987). W rozwoju ruchu ściśle współpracowała z założycielem siostra Jadwiga Skudro RSCJ. Znakiem DK są dwa greckie słowa: „FOS” (światło) i „ZOE” (życie), wpisane w kształt krzyża, wyrastającego spomiędzy dwóch złączonych obrączek umieszczonych wraz z krzyżem w stylizowanej figurze domu. DK używa również znaku END – ikony św. Rodziny. Duchowa kolebką jest Krościenko n/Dunajcem, świętem patronalnym DK jest Niedziela Świętej Rodziny. DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do życia w bliskości Boga w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

Wspólnota składa się z kręgów rodzinnych. Krąg tworzy kilka małżeństw (4-7) pragnących wzajemnie się wspomagać w dążeniu do budowania w swoich rodzinach „Domowego Kościoła”. Kręgiem opiekuje się kapłan, który służy wsparciem i pomocą duchową. Krąg powinien być urzeczywistnieniem ideału życia chrześcijańskiego oraz stałym źródłem jego odnowy w poszczególnych małżeństwach. Kręgi rodzin pracują w cyklu rocznym. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, od września do czerwca, w mieszkaniach poszczególnych małżeństw. Kręgi naszej parafii spotykają się także w 4 niedzielę miesiaca na Mszy św. o g. 11.30 przygotowując jej liturgię. W okresie wakacyjno-urlopowym, ale także w ciągu całego roku odbywają się rekolekcje formacyjne i pogłębiające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>